W dniu wczorajszym, nieznany sprawca doprowadził do zanieczyszczenia trasy przechodzącej przez Zarębę. Droga wojewódzka została pokryta substancją ropopochodną, której usunięcie stanowiło spore wyzwanie. Strażacy musieli poświęcić blisko dwa godziny oraz zużyć sporą ilość sorbentu, aby uporać się z tym problemem.

Wezwanie o pomoc w zakresie zabezpieczenia i oczyszczenia drogi od śliskiego zanieczyszczenia wpłynęło do straży pożarnej około godziny 13. Okazało się, że szerokość plamy z substancji ropopochodnej wynosiła 1 metr i rozciągała się na przestrzeni 500 metrów przez Zarębę.

Strażacy, którzy szybko dotarli na miejsce, podjęli decyzję o zablokowaniu jednego pasa ruchu. Następnie przystąpili do neutralizacji zagrożenia. Funkcjonariusze zarówno z Ochotniczej Straży Pożarnej w Siekierczynie jak i Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu poświęcili prawie dwie godziny na usunięcie tej trudnej do usunięcia plamy. Pomimo użycia płynu odtłuszczającego, konieczne okazało się użycie sorbentu.

W trakcie całego procesu czyszczenia aktywnie uczestniczyły dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Siekierczyna oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu.