Wspaniała muzyka na żywo, pokazy teatru ulicznego oraz wiele innych atrakcji odbyło się 7 sierpnia w Lubaniu. Fantastyczną okazję do obcowania ze sztuką mieli wszyscy mieszkańcy, którzy zdecydowali się wziąć udział w tym nietypowym wydarzeniu. A wszystko za sprawą młodych ludzi ze stowarzyszenia Lanterna Futuri.

Zabawa na całego na lubańskim rynku.

Niezwykle oryginalny występ był efektem dwutygodniowych warsztatów artystycznych, w których wzięły udział osoby między 15 a 20. rokiem życia, Co ważniejsze wśród 35 uczestników znaleźli się nie tylko Polacy, ale również Czesi i Niemcy. To fantastyczny projekt, który był możliwy do realizacji właśnie dzięki wspomnianemu powyżej towarzystwu Lanterna Futuri oraz profesjonalistom, którzy na całym etapie projektu dzielnie wspomagali swoją wiedzą i doświadczeniem młodzież.

Jak powiedział Tadeusz Ratuszniak z Teatru Współczesnego we Wrocławiu to była ogromna przygoda, która spotkała się z wielkim entuzjazmem nie tylko uczestników warsztatów, ale przede wszystkim mieszkańców Lubania. Projekt stworzony był w międzynarodowej atmosferze przyjaźni i poszanowania drugiego człowieka.

Golem w Lubaniu – co się wydarzyło?

Przedstawienie, które odbyło się 7 sierpnia na lubańskim rynku było wzorowane na postaci Golema, występującego w żydowskiej kulturze. Ta osobliwa postać przez cały czas była sterowana przez człowieka, od którego odwróciła się na samym końcu. Warto nadmienić, że przestawienie było tworzone całkowicie od postaw – rozpoczynając od dialogów, po scenografię i kostiumy. Młodzież włożyła sporo wysiłku, aby to, co zaprezentowali było spójną i logiczną całością. Jak mówią uczestniczy artystycznych warsztatów praca nad przedstawieniem była mocno interesująca, ze względu na różnice kulturowe i językowe poszczególnych artystów.

Mieszkańcy, co widać było po reakcjach, na długo zapamiętają to uliczne widowisko, które dostarczyło wszystko fantastycznych wrażeń i choć na chwilę pozwoliło oderwać się od szarej rzeczywistości.