Kilka dni temu w Lubaniu zakończył się nietypowy i wyjątkowy festiwal. Jest wynikiem ogłoszenia w Niemczech roku 2021 obchodów 1700 kultury żydowskiej. To fantastyczna okazja dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się bliżej z tą wielowiekową tradycją, a także po prostu poznać ją bliżej. Wydarzenie miało miejsce w Niemczech, jednak z uwagi na fakt, że Lubań współpracuje z jednostkami w tamtym regionie, postanowiono, że jedno wydarzenie będzie mieć właśnie tu.

Wyjątkowy koncert muzyki synagogalnej

Na każdego zainteresowanego mieszkańca Lubania czekał koncert muzyki, która na co dzień jest raczej niedostępna dla ogółu. Mowa tu o muzyce synagogalnej, która zwykle towarzyszy obrzędom w synagodze. To wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, bowiem wielu mieszkańców Lubania było po prostu ciekawych, czym owa melodia będzie się charakteryzować. Dodatkowo w Państwowej Szkole Muzycznej w Lubaniu odbyły się warsztaty, na których uczestnicy mogli samodzielnie spróbować wykonywania tego rodzaju muzyki. Cała impreza była z pewnością jednym z bardziej osobliwych wydarzeń. Towarzyszyła jej wielowieczna kultura.

Ważni goście

Na Festiwalu nie zabrakło również interesujących gości. Mowa tu o studentach – Shulamit Lubowska i Yoeda Sorka, którzy na tę okazję przybyli prosto z Poczdamu. Swoją obecnością wszystkich zgromadzonych zaszczyciła również pani Doris Wildemann z Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu. Było dużo pozytywnej atmosfery, wspaniałe relacje oraz mnóstwo dobrej, choć mało popularnej muzyki. Z pewnością takie inicjatywy warto powtarzać, bowiem cieszą się dużym uznaniem wśród mieszkańców Lubania i okolicznych gmin.