Szopy są zwierzętami dzikimi, które jednak w ostatnich latach szukają pożywienia w miastach. Nie inaczej jest w Lubaniu, tu nieopodal sklepów spożywczych można nocą zauważyć całe rodziny tych zwierząt. O ile, nie robią nikomu krzywdy i nie zagrażają domowym zwierzętom, o tyle szkody wyrządzane przez plądrowanie śmietników są już uciążliwe. Ostatnio podobna sytuacja miała miejsce w okolicy Ul. Dąbrowskiego.

Nocne żer rodziny szopów

Około północy mieszkańcy budynków zlokalizowanych przy ul. Dąbrowskiego usłyszeli niepokojące hałasy. Szybko okazało się, że przy śmietnikach znajdujących się na tyłach sklepu spożywczego grasuje rodzina szopów. Dwa dorosłe osobniki i gromadka dzieci przeczesywały kontenery w poszukiwaniu jedzenia. Hałas jednak dość szybko ucichł, a zaniepokojeni mieszkańcy poszli po prostu spać. To nie pierwsza sytuacja, która miała miejsce w tej lokalizacji. Jak twierdzą osoby mieszkające w tym rejonie, to właśnie tu pojawia się nie jedna, a aż kilka rodzin szopów. I choć są to bardzo płochliwe zwierzęta, w nocy nie cofną się przed niczym, aby zdobyć pożywienie.

Poranna niespodzianka

Gdy rano przybył pracownik sklepu i go otworzył, zauważył, że jeden z młodych szopów zaklinował się nad daszkiem przy wejściu. Początkowo mężczyzna wraz z pomocą straży miejskiej próbował przegonić zwierzę, jednak wszystkie próby skończyły się niepowodzeniem. Ostatecznie właściciel zdecydował się na wezwanie weterynarza. Ten, znając charakter tych zwierząt doskonale poprowadził osobnikiem. Po kilku minutach szop był bezpieczny, choć nieco przestraszony. Dzięki obecności specjalisty udało mu się samodzielnie wydostać i uciec w kierunku działek za Urzędem Gminy.

W okolicach Kamiennej Góry żyje kilka rodzin tych osobliwych zwierząt. W ciągu dnia są totalnie niewidoczne, natomiast ich obecność mocno zaznacza się nocną porą. Nie ma się czemu dziwić. Szopy należą do nocnych zwierząt, które polują w cichy. Gdy więc nadchodzi zmrok i na ulicy cichnie gwar, wówczas dopiero wyruszają na żer. A, że w okolicy znajduje się sklep spożywczy, w jego kontenerach mogą odnaleźć wiele pyszności, którymi na co dzień się żywią.