Proceder, którym są kradzieże katalizatorów nie należy do rzadkości. Wielu złodziei próbuje swoich sił w takich działaniach, bowiem dla wprawnego gracza demontaż katalizatora samochodowego zajmuje dosłownie parę chwil. Zawsze to łatwe, dodatkowe pieniądze. Dlatego walka z tego rodzaju złodziejami jest niezwykle trudna. Nie tylko w Lubaniu, ale również innych miastach Polski. Tym razem jednak podejrzany mężczyzna został zatrzymany.

Kryminalni z kolejnym sukcesem

Wydział Kryminalny w Zgorzelcu ujął osobę podejrzaną o liczne kradzieże katalizatorów na terenie powiatu. Jest nią 18-latek, mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego, któremu na ten moment postawiono łącznie 9 zarzutów. Oszacowana wartość skradzionych przedmiotów przez właścicieli przekracza kwotę 15 tysięcy złotych. Młodemu mężczyźnie grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. To nie pierwsza taka sprawa w kraju. Jak zostało to wspomniane już wcześniej wykrycie osób związanych z takim procederem jest niezwykle trudne. Wszystko przez to, że wymontowanie tej części tłumika zajmuje dosłownie kilka chwil. Co więcej, katalizatory nie posiadają żadnego oznaczenia – trudno więc je zidentyfikować.

Kto narażony jest na kradzież katalizatora?

Najczęściej ofiarami złodziei padają właściciele starszych samochodów. Do tych czynów dochodzi zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Najczęściej proceder odbywa się na pustych parkingach albo niewielkich, mało uczęszczanych uliczkach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których katalizatory znikają z pojazdów zaparkowanych w tłumnych miejscach. Trudno bowiem zorientować się, jak działa złodziej, i czy osoba „majsterkująca” przy samochodzie nie jest przypadkiem jego właścicielem. Katalizatory są pożądane na rynku. Ze względu na obecność w nich metali są również łatwe do upłynnienia. Można na nich zarobić sporo pieniędzy. Nie ma się zatem czemu dziwić, iż na terenie Lubania oraz w innych miejscowościach w Polsce wciąż znikają te części z pojazdów. Trudno się zabezpieczyć przed kradzieżą. Nie ma bowiem sposobu, uniemożliwiającego wymontowanie tego elementu z samochodu. Warto więc zachować zdrowy rozsądek i raczej wybierać miejsca pozostawienia pojazdu, które są opatrzone monitoringiem albo bramą.