Przemyt narkotykowy jest niezwykle częstym zjawiskiem, który od wielu lat widnieje w Polsce. Osoby zaangażowane w cały proceder co i rusz wymyślają skrytki samochodowe, w których mogliby ukryć swój towar. Co więcej również służby celne nie poddają się w tej nierównej walce, i co i rusz zatrzymują kolejne podejrzane pojazdy. Nie inaczej było 7 września, kiedy zainteresowanie i podejrzenia służb wzbudziła ciężarówka.

Strzał w dziesiątkę

Białostoccy funkcjonariusze są czujni. Kilka dni temu zatrzymali ciężarówkę jadącą z krajów Europy Zachodniej, która wydała im się bardzo podejrzana. Zaszło ryzyko przemytu narkotyków, które szybko zostało potwierdzone. Pojazd został zatrzymany na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Od razu wzięto się do pracy i przy pomocy specjalnie wyszkolonego psa oraz mobilnego skanera rtg prześwietlono cały pojazd. To właśnie jedno z zapasowych kół ujawniło znaczną ilość niedozwolonych substancji. Białostoccy funkcjonariusze skonfiskowali 27 paczek z narkotykiem. Towar trafił do analizy w Białostockim Laboratorium Celnym, gdzie potwierdzono, że przewożone narkotyki są wysokiej jakości marihuaną. Przejęty towar ważył ponad 9 kilogramów, a jego wartość na czarnym rynku oszacowano na blisko 450 tysięcy złotych.

Ruszyło śledztwo

Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Krzyki – Zachód. Na odstawie ustalonych okoliczności zostały zatrzymane dwie osoby, z których jedna była prowadzącym pojazd. Obaj zatrzymani zostali osadzeni w areszcie tymczasowym na trzy miesiące. Postawiono im zarzut przywozu do Polski znacznej ilości środków odurzających. Oskarżonym grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa. To nie pierwsza sytuacja w ostatnich miesiącach. Jak informują celnicy w wielu miejscach na terenie całego kraju wciąż pojawiają się osoby, które próbują przewieźć do kraju znaczne ilości narkotyków. Ich pomysłowość staje się coraz większa. Dobrze jednak, że funkcjonariusze wykazują się dużą uwagą i sprytem. Pomimo wciąż nowych pomysłów na przemyt, szybko wykrywają podejrzane pojazdy udaremniając przemyt.