Kilkaset tysięcy złotych w… średniowiecznych monetach

W lipcu doszło do niezwykłego zdarzenia w Lubaniu. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i literatury podróżniczej, a w duszy gra Ci romantyczna nuta – na pewno to, co przydarzyło się pasjonatom historii z Lubania i regionu będzie dla Ciebie warte nawet więcej niż… wartość znaleziska.

Prawdziwy skarb odkryli entuzjaści historii „zapisanej” w przedmiotach pochodzących sprzed wieków, działający w Stowarzyszeniu Miłośników Górnych Łużyc – sekcji lubańskiej.

Niczym bohaterowie trzymającej w napięciu powieści przygodowej albo baśni – odkryli półtora tysiąca monet pochodzących ze średniowiecza, a dokładnie – wieku XII i XIV.

Znalezisko udało się odkryć za pomocą specjalistycznego sprzętu, czyli wykrywaczy metali. Szacowana wartość lubańskiego skarbu to nawet kilkaset tysięcy złotych.

Tym razem usłyszenie sygnału z wykrywacza metalu nie zakończyło się rozczarowaniem. Z pewnością serca poszukiwaczy zadrżały, gdy okazało się, że wykrywacz nie „mylił” się i zaprowadził ich do tak cennego znaleziska.

Kto szuka… nie błądzi?

Zgodnie ze znanym powiedzeniem, nie błądzi ten, kto szuka, nawet, jeśli od czasu do czasu nie odnajduje niczego, co miałoby wyjątkową wartość: historyczną, materialną, czy np. sentymentalną.

Warto szukać i oddać się tej fascynującej pasji, jaką jest „tropienie” autentycznych śladów, jakie pozostawiła po sobie do naszych czasów bogata historia i pokolenia, które żyły w naszym mieście, regionie, kraju.

Ostatnie odkrycie w Lubaniu okazało się przypadkowe, tym bardziej może cieszyć tych, którzy go dokonali. Lubański skarb to srebrne monety znane jako brakteaty.

Co ciekawe – monety nie znajdowały się w miejscu trudnym do eksploracji, a przy często uczęszczanej trasie.

Dokładnego miejsca odkrycia depozytu jednak nie ujawniono, ze względu na konieczność jego zabezpieczenia. Jak można się spodziewać – w najbliższej okolicy mogą się znajdować kolejne ciekawe zabytki kultury materialnej regionu.