W dniu dzisiejszym, w strukturze zarządzającej Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego, zaszły znaczące zmiany. Andrzej Jaroch, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, został odwołany ze stanowiska przewodniczącego sejmiku za sprawą wsparcia udzielonego przez Bezpartyjnych Samorządowców. Jego następcą został Jerzy Pokój, polityk związany z Koalicją Obywatelską.

W czwartkowy dzień, 1 lutego 2024 roku, przeprowadzono istotną roszadę w składzie przywództwa Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Radni opozycyjni z Koalicji Obywatelskiej, Nowej Pl oraz Koalicji Samorządowej postanowili zgłosić wniosek o usunięcie z funkcji przewodniczącego sejmiku Andrzeja Jarocha, który reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość. Wniosek ten uzyskał poparcie 23 radnych, w tym czterech Bezpartyjnych Samorządowców, którzy tworzą koalicję z PiS na terenie Dolnego Śląska. W obronie Jarocha opowiedziało się 13 radnych z PiS.

Po zakończeniu procesu odwoływania Jarocha, radni przystąpili do wyboru nowego przewodniczącego sejmiku. Jerzy Pokój z Koalicji Obywatelskiej zdobył to stanowisko dzięki 18 głosom poparcia. Przeciwnych jego kandydaturze było 16 radnych, a jeden z nich wstrzymał się od oddania głosu. Pokój jest już radnym sejmiku od 2018 roku i pełni również funkcję wiceprzewodniczącego klubu radnych KO.

Proces odwoływania Jarocha i przyznawania stanowiska Pokojowi jest konsekwencją rosnących napięć w koalicji rządzącej województwem. Marszałek województwa Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców wyjaśniał, że jego ugrupowanie stara się unikać przenoszenia ogólnopolskich sporów politycznych na poziom sejmiku i zawsze szukało możliwości współpracy z rządem. Marszałek Przybylski dodał, że Bezpartyjni Samorządowcy wcześniej poinformowali PiS o swoim planie oddania głosu za odwołaniem Jarocha. Wicemarszałek Grzegorz Macko z PiS przyznał, że zmiany były zaplanowane od jakiegoś czasu i są one częścią kampanii wyborczej. Macko podkreślił, iż PiS zamierza kontynuować współzarządzanie województwem aż do najbliższych wyborów samorządowych.