W przenikliwej nocy, która rozdzielała piątek od soboty, w Lubaniu na ulicy Kopernika, zauważono płomienie przetaczające się przez poddasze mieszkalnej kamienicy. Sytuacja ta wymagała natychmiastowej reakcji ze strony służb ratunkowych, które niezwłocznie zostały wezwane na miejsce zdarzenia.

O godzinie 3:20 służby otrzymały zgłoszenie o zaistniałym pożarze. Najpierw do akcji wkroczyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu, którzy dostrzegli zarówno płonący dach budynku jako epicentrum pożaru, jak i klatkę schodową przenikniętą gęstym dymem. Funkcjonariusze bez wahania rozpoczęli operację ewakuacji mieszkańców dwóch sąsiadujących klatek schodowych, skutkiem czego udało im się bezpiecznie wydostać z budynku 18 osób – informuje asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, pełniąca funkcję oficera prasowego KPP w Lubaniu.

Kiedy po krótkim czasie strażacy zjawili się na miejscu zdarzenia, mogli dostrzec ogień, który wyłaniał się przez okna na dachu budynku. Bez zwłoki rozpoczęto akcję gaśniczą. Już na wstępie było oczywiste, że pożar jest na tyle zaawansowany, że konieczne jest wezwanie dodatkowych sił z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Wsparcie nadeszło ze strony ochotników z Pisarzowic, Olszyny, Siekierczyna oraz Henrykowa Lubańskiego.

Po upływie kilkudziesięciu minut udało się opanować płomienie. Następnie przystąpiono do dogaszania ognia i przeszukiwania resztek budynku. Na początku akcji ratunkowej ewakuowani mieszkańcy zgłaszali obawy, że w zagrożonym budynku może znajdować się ktoś jeszcze. Ku wszystkim szczęściu, po dokładnym sprawdzeniu miejsca zdarzenia, okazało się, że nikt nie odniósł żadnych obrażeń w wyniku pożaru.