Planowane na ten rok duże zmiany w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Lubaniu (PEC) obejmują modernizacje i rozbudowę ich obecnej infrastruktury sieci. Zgodnie z tym, co mówi przewodniczący zarządu PEC, Przemysław Kuchmistrz, jest to konieczne wobec rosnącej tendencji do rezygnacji nie tylko z węgla, ale również z gazu jako źródła energii.

Miejska firma PEC, której początki sięgają lat 70-tych XX wieku, dostarcza do domostw Lubania ciepło systemowe – komfortowy, bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania i podgrzewania wody. W celu ułatwienia dostępu do tych usług dla jak największej liczby obywateli, PEC Lubań jako pionier na rynku ciepłowniczym rozpoczął produkcję energii z biomasy poprzez instalację kotłów opalanych słomą.

Ale aby utrzymać usługi na aktualnym poziomie cenowym oraz dodatkowo poszerzyć sieć i podwyższyć jej zdolność przesyłową, firma musi zainwestować w nowe projekty. Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oferujący dofinansowanie do 8 milionów złotych oraz preferencyjną pożyczkę na równą kwotę (+ 4 mln zł odsetek w ciągu 12 lat), stanowi doskonałą okazję do podjęcia tych działań. Gwarantem spłacenia pożyczki ma być Gmina Miejska Lubań.

W związku z planami wpisania tego zobowiązania finansowego do budżetu na 2024 rok, Przemysław Kuchmistrz prezentował radnym zarys inwestycji, które są planowane przez PEC. Wyjaśnił również powody postanowienia o rozbudowie i modernizacji oraz potwierdził zdolność spółki do terminowego regulowania swoich zobowiązań finansowych.