Podczas przeprowadzanych działań kontrolnych na autostradzie A4, w miejscowości Jędrzychowice, udało się funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zapobiec znaczącemu przemytowi. Odkryto aż 13,8 tony suszu tytoniowego, nieopodatkowanego polską akcyzą. Według szacunków, wartość rynkowa tej nielegalnej partii wynosiła co najmniej 9 milionów złotych.

Całe zdarzenie rozegrało się podczas rutynowej kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z dolnośląskiego oddziału KAS. Na terenie Jędrzychowic na autostradzie A4 zatrzymali do sprawdzenia ciężarówkę, która kierowała się z Czech do Litwy.

Kierujący pojazdem mężczyzna nie był w stanie przedstawić dokumentacji potwierdzającej legalne pochodzenie przewożonego towaru. Ponadto, cały transport nie został uwzględniony w systemie SENT, co dodatkowo zwiększało podejrzenia.

Podczas szczegółowej inspekcji ciężarówki, funkcjonariusze dokonali zaskakującego odkrycia. W pojeździe znaleźli 99 kartonów wypełnionych suszem tytoniowym, nieoznaczonym polskimi akcyzami. Łączna waga tak ogromnej ilości tytoniu przekroczyła 13,8 tony.