Mieszkańcy ulicy Warszawskiej w Lubaniu doświadczyli sobotniego popołudnia pełnego napięcia, kiedy niebo nad sąsiednimi ogródkami działkowymi zaczęło ciemnieć od ogromnej chmury czarnego dymu. Wszystko działo się około godziny 21:30, a przerażający obraz unoszącej się kolumny dymu szybko zaniepokoił lokalną społeczność.

Tego wieczoru dyżurny stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu otrzymał zgłoszenie, które bezpośrednio dotyczyło tego dramatycznego zdarzenia. Połączenie telefoniczne informowało o wybuchu pożaru, którego źródłem była altana znajdująca się przy ulicy Warszawskiej.

Kiedy jednostki straży pożarnej przybyły na miejsce, sytuacja wyglądała niepokojąco. Pożar, który początkowo skoncentrowany był na altanie, rozprzestrzenił się już na znacznie większy obszar. Ogień bezlitośnie pochłaniał cały budynek altany, a dodatkowo dotarł także na przyległe tereny.

Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji strażaków, pożar został opanowany. Po ugaszeniu płomieni, strażacy przystąpili do przeszukiwania zgliszcz. W wyniku tego tragicznego wydarzenia, nikomu nic się na szczęście nie stało. Intensywne prace na miejscu zdarzenia prowadziły jednostki PSP z Lubania, wspierane przez siły policji.