W pierwszych dniach lipca w Lubaniu odbywa się impreza, która corocznie przyciąga hobbystów z całego regionu. Sudecki Festiwal Minerałów jest doskonałą okazją do zapoznania się z różnorodną sztuką wystawianą przez krajowych i zagranicznych kolekcjonerów. Całej imprezie towarzyszy wiele atrakcji dla dużych i tych nieco mniejszych mieszkańców.

Wydarzenie dla wszystkich – bez względu na wiek.

Trzy lipcowe dni obfitują w liczne atrakcje. Do najważniejszych z nich zaliczyć można prezentacje minerałów, skamieniałości, wyrobów jubilerskich i kamieniarskich oraz sztuki użytkowej. Niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trzydniowy program jest bowiem przemyślany i pozwala na znalezienie czegoś ciekawego, także dla najmłodszych. Do cieszących się dużą popularnością zajęć zaliczyć można płukanie złota, ciecie agatów czy poszukiwanie skamieniałości i minerałów. To doskonała okazja do zabawy dla każdego.

Co jeszcze czeka na uczestników wydarzenia?

Poza klasycznymi wystawami na terenie Lubania odbywają się w tym czasie różne inne wydarzenia, w których udział jest całkowicie darmowy. Mowa tu przede wszystkim o targu staroci oraz prezentacji produktów regionalnych, których można skosztować w kilku punktach miasta. Ponadto warto zwrócić uwagę także na wystawy oraz koncerty. Każdy zainteresowany może nabyć tu różne rękodzieła, które pochodzą zarówno z kraju, jak i spoza jego granic. Organizowane są także wycieczki geologiczne i historyczne – przewodnicy przybliżają historię miejsc oraz podają wiele ciekawostek. To doskonała lekcja nie tylko dla najmłodszych.

A propos najmłodszych…

Rodziny z dziećmi w różnym wieku mogą tu znaleźć coś dla najmłodszych pociech. W trakcie trwania festiwalu zostają bowiem zorganizowane strefy zabawy dla dzieci, co pozwala dorosłym na chwilę oddechu. Zabawy integracyjne, quizy oraz nauka rękodzieła – każde dziecko może tu choć przed chwilę spróbować własnych sił. Ciekawą alternatywą są koncerty muzyki współczesnej, w tym hip-hopu, co z kolei przyciąga młodzież na to wydarzenie.

Sudecki Festiwal Minerałów to z pewnością jedna z ciekawszych imprez odbywających się w okresie wakacyjnym. Co rocznie przyciąga wielu zainteresowanych nie tylko z obszaru Lubania.