Wielka moc małego odblasku

W drugiej połowie listopada br. Straż Miejska w Lubaniu przeprowadziła kolejną z akcji mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych – tym razem była ona adresowana do najmłodszych użytkowników ruchu drogowego.

W ramach po raz czwarty już przeprowadzonej akcji pod hasłem „Bezpieczna Droga do Szkoły” rozdawano uczniom odblaski. Łącznie ponad tysiąc elementów odblaskowych, takich jak opaski oraz zawieszki, trafiło do rąk dzieci.

Teraz najważniejsze jest to, co z nimi zrobią dalej. Straż Miejska uczula same dzieci, jak również ich rodziców i opiekunów na to, jak istotne jest zachowanie maksymalnej widoczności na drodze.

Ma to szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada o wiele wcześniej i w kolejnych tygodniach listopada oraz grudnia dzień staje się coraz krótszy.

Mały odblask umieszczony na plecaku czy kurtce to z pozoru tak niewiele, a bez większej przesady można stwierdzić, że może uratować zdrowie, a nawet życie!

Pamiętajmy o tym, żeby zoptymalizować swoje „szanse” na drodze. Jako piesi zawsze mamy mniejsze szanse w przypadku kolizji i nawet wtedy, gdy nasze zachowanie jest bez zarzutu i zgodne z prawem, to nie uratuje nam to życia, gdy kierowca nie zdąży zahamować…

Prawo i rozsądek

Od kilku tygodni obowiązują nowe zasady w ruchu drogowym, które w znaczący sposób zwiększają bezpieczeństwo pieszych. Z pewnością wielu z nas, nawet jeśli nie jesteśmy czynnymi kierowcami, zauważyło je w praktyce.

Zdecydowana większość kierowców stosuje się do nowych przepisów i zatrzymuje się przed pasami, nawet jeśli jesteśmy jeszcze nie bezpośrednio przy nich, ale nasze zachowanie wskazuje na to, że zaraz będziemy przechodzić przez jezdnię.

To rzeczywiście zwiększa komfort pieszego, co jednak nie oznacza, że powinien on „wyłączyć” myślenie, będąc przekonanym, że każdy uczestnik ruchu drogowego jest odpowiedzialny.

Żadne przepisy nie spowodują, że wszyscy będą się zawsze do nich stosować i w takim samym stopniu. Jedni podchodzą do nich bardzo precyzyjnie, inni – niekoniecznie. Jeśli trafimy jako pieszy na kierowcę, który nie jest pod tym względem perfekcjonistą, niestety prawo, nawet jeśli jest po naszej stronie, nie zadziała.

Zbyt wiele osób prawidłowo przechodzących przez jezdnię… straciło życie, dlatego zadbajmy o to, żeby być maksymalnie widocznym już w okolicy przejścia.