Festiwal Wierszy Ciepłych i Pogodnych

Dolnośląska Grupa Literacka „NURT”, Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze” oraz Miejski Dom Kultury w Lubaniu zapraszają wszystkich miłośników pięknego słowa do udziału w Festiwalu Wierszy Ciepłych i Pogodnych imienia Huberta Horbowskiego.

Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia 2021 r. w MDK. Wstęp jest wolny. Pół godziny przed siedemnastą rozpocznie się wieczór szczególny, przepełniony pięknym słowem i dźwiękiem. Festiwal odbędzie się w „formule” poetycko-muzycznej.

Organizatorzy chcą w ten sposób uczcić pamięć zmarłego rok temu znanego lubańskiego poety Huberta Horbowskiego. Nie jest to jedyny cel – pamięć o poecie powinna przetrwać w żywym słowie. Stąd w ramach festiwalu odbędzie się również konkurs poetycki, podczas którego zaprezentowana zostanie twórczość autorów zgłoszonych do konkursu wierszy.

Zwycięzcy otrzymają dyplomy. Przewidziano także nagrody rzeczowe. Nie zapomniano też o wszystkich osobach biorących udział w tym artystycznym wydarzeniu. Uczestnicy otrzymają bezpłatnie okolicznościowy tomik poetycki.

Wieczór inny niż wszystkie…

Czy w XXI w., w trudnym czasie, który obecnie przeżywamy, poezja ma jeszcze moc? Czy potrafi zachwycić, a może nawet natchnąć, zachęcić do zmiany myślenia, znalezienia iskry, dzięki której poczujemy, że czas naszego życia może być piękny, niezależnie od okoliczności?

Taką moc powinny mieć wiersze, które możemy nazwać „ciepłymi” i „pogodnymi”. Piękno słowa, dodatkowo wydobyte przez muzykę, potrafi oczarować i dziś, a może szczególnie dziś, gdy na co dzień za bardzo się spieszymy, a za mało czasu potrafimy zatrzymać na „rzeczy” piękne, gdy za często, bez rozmysłu, oglądamy pędzące w medialnym biegu obrazy i wsłuchujemy w informacje, które tak naprawdę nie powinny zaprzątać nam myśli, emocji i uczuć…

W takich warunkach czasu i przestrzeni poezja potrafi ukoić zmysły i jednocześnie natchnąć do pozytywnej zmiany w życiu.

Takie właśnie emocje znajdziemy w tomiku wierszy „Ciepło i pogodnie”, gdy wgłębimy się w ich treść w domu, a w czasie poetyckiego wieczoru w MDK – podczas recytacji wierszy autorstwa uczestników turnieju poetyckiego.