Krwiobus w Lubaniu

Znane są już terminy pobierania krwi w styczniu 2022 r., w Lubaniu. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu informuje również o zmianie dotyczącej parkowania krwiobusu.

Do tej pory osoby zainteresowane oddaniem krwi były przyzwyczajone do tego, że specjalistyczny wóz znajduje się przy Wieży Brackiej. Od teraz krwiobus będzie stacjonował przy Galerii Łużyckiej, przy Rynku.

Według organizatorów akcji jest to lepsza lokalizacja, łatwiej dostępna dla zainteresowanych. Co równie istotne – krwiobus zlokalizowany w popularnym miejscu może zachęcić także potencjalnych nowych krwiodawców do oddania krwi.

Po raz pierwszy krwiobus zaparkuje w tym właśnie miejscu w dniu 10 stycznia 2022 r. Krew będzie pobierana przez kilka następnych dni – do 14 stycznia, w godzinach 9:30 do 13:00.

Terminy kolejnych akcji pobierania krwi są udostępnione m.in. na stronie internetowej wałbrzyskiego RCKiK.

Dlaczego krew jest niezbędna?

Mimo postępu naukowego wciąż nie udało się wynaleźć preparatu syntetycznego, który mógłby zastąpić krew, dlatego jest ona niezbędna.

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele krwi jest potrzebne do wykonania różnych procedur medycznych, takich jak transfuzje, czy zabiegi chirurgiczne.

W ostatnich latach dochodzi częściej niż kiedyś do sytuacji niedoboru krwi w stacjach krwiodawstwa. Należy zrobić wszystko, żeby promować honorowe krwiodawstwo, które jest jedną z najbardziej prospołecznych postaw.

Jeśli możemy oddać krew – uczyńmy to. W tym przypadku nie jest teorią powiedzenie, że w ten sposób ratujemy komuś życie i zdrowie. Możemy być pewni, że tak właśnie się stanie.

Zabieg oddania krwi jest w pełni bezpieczny. Sama procedura trwa kilka do kilkunastu minut i zawsze wykonywana jest za pomocą jednorazowego sprzętu.

Jeśli podjęliśmy tę wyjątkową decyzję, będziemy musieli wypełnić ankietę, która odpowie nam na pytanie, czy możemy zostać krwiodawcą. Trzeba spełnić np. warunek wieku (od 18 do 60 lat) i kilka innych, niezbędnych do tego, żeby oddać krew bezpiecznie dla siebie i dla biorcy.