Miasto „wraca” nad rzekę

Lubań, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, zwraca coraz większą uwagę na możliwości rekreacyjne, jakie stwarza fakt „posiadania” w swoich granicach rzeki.

Rzeka i jej brzegi to teren, który w sposób naturalny kojarzy się z wypoczynkiem. Żeby tak rzeczywiście było, konieczne jest wykonanie niezbędnych prac, aby takie miejsce było po pierwsze bezpieczne, a po drugie – rzeczywiście atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.

W ostatnich dwóch latach byliśmy zdecydowanie mniej mobilni, więcej czasu wolnego spędzaliśmy w najbliższej okolicy, nie wyłączając zielonych terenów miejskich, które dawały szansę na chwilę wypoczynku.

W związku z tym, w wielu miastach pojawiły się inicjatywy, których celem jest podwyższenie standardu takich terenów. Powstają m.in. łąki miejskie, które pozwalają poczuć się zupełnie tak, jak w środowisku naturalnym – nawet w środku miasta.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także parki miejskie i bulwary – jako miejsca idealnie dostosowane do różnych form wypoczynku, mniej lub bardziej aktywnego.

Władze Lubania zapowiadają realizację różnych inwestycji związanych z rzekami. Jedną z propozycji jest m.in. utworzenie szlaku kajakowego.

Bulwar, deptak, parki…

O planach stworzenia lepszych warunków dla miłośników spływów kajakowych mówi się w Lubaniu od dłuższego czasu, plany zagospodarowania bulwarów przy rzece Siekierce są nowsze.

Od pewnego czasu istnieje tu już ciesząca się dużym zainteresowaniem mieszkańców łąka miejska i teren ten wygląda coraz bardziej zachęcająco pod względem rekreacyjnym, a zgodnie z ostatnimi zapowiedziami burmistrza Lubania – działania zmierzające do zwiększenia potencjału rekreacyjnego tego miejsca będą podejmowane z jeszcze większą dynamiką.

Efektem projektów, które już niedługo będą wdrażane ma być okolica zachęcająca i młodszych, i  starszych mieszkańców miasta do odpoczynku i aktywności fizycznej na łonie natury.

W ramach tych prac planowana jest również metamorfoza parków miejskich, które znajdują się w okolicy Siekierki.

Miasto chce w tym miejscu stworzyć także strefę rozrywki dla młodzieży oraz nowoczesny i wielofunkcyjny plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców Lubania.