Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w Lubaniu

Kobiety mieszkające w Lubaniu mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach mammograficznych, które będą dostępne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Badanie można będzie wykonać 15 marca 2022 roku. Zaprasza na nie Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Diagnostyk”.

Aby móc się zbadać, należy spełnić dwa warunki. Pierwszy dotyczy wieku. Do programu będą kwalifikowane panie w wieku od 50 do 69 lat.

Drugi warunek dotyczy samej procedury badania. 15 marca br. można będzie bezpłatnie wykonać mammografię, jeśli nie robiło się tego badania w ciągu ostatnich dwóch lat.

Badanie będą mogły wykonać także kobiety młodsze, które ukończyły trzydziesty piąty rok życia. Będzie ono odpłatne – cena to 150 złotych.

Warto już teraz zapisać się na badanie.

Jak przygotować się do mammografii?

Badanie mammograficznie, w przeciwieństwie do wielu innych procedur medycznych, nie wymaga specjalnych przygotowań. Po prostu należy w wyznaczonym dniu przyjść do punktu wykonującego badanie.

Jedyna sugestia dotyczy ubioru. Warto na mammografię nie wybierać się np. w sukience czy w innym ubraniu jednoczęściowym. Przed badaniem nie zaleca się stosowania kosmetyków na górną część ciała, przede wszystkim chodzi o dezodoranty czy balsamy.

Badanie trwa krótko i nie jest bolesne. Mammografia jest jedynym tak skutecznym badaniem, które wykrywa nieprawidłowości w perspektywie dwóch do nawet czterech lat przed tym, gdy przekształcą się w zmiany pełnoobjawowe.

Najlepszym sposobem na leczenie raka piersi jest wczesna i regularnie wykonywana (szczególnie w starszym wieku) diagnostyka, dlatego warto skorzystać ze specjalnych programów oferujących mammografię za darmo.

Więcej informacji na temat zdrowia znajdziesz na https://www.zdrowieonline.pl/.