Kolejna edycja popularnej imprezy turystycznej w Lubaniu

Zbliża się wiosna, a wraz z nią najnowsza edycja lubianej imprezy turystycznej, organizowanej wspólnie przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Lubaniu. O czym mowa? O „Wiośnie na Łużycach”, rajdzie turystycznym, łączącym pokolenia.

Oddział Łużycki PTSM i Osiedlowe Koło PTTK nr 35 w Lubaniu zapraszają do udziału wszystkich, którzy chcą ruszyć na wiosenne trasy w ramach cyklu „Turystyka łączy pokolenia”. Współorganizatorem jest Polska Federacja Popularyzacji Turystyki.

Rajd odbędzie się 2 kwietnia 2022 roku. Będzie to już trzynasta edycja tego wydarzenia, które co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem młodszych i starszych miłośników pieszych wycieczek, poznawania regionu i odkrywania pierwszych oznak nadchodzącej wiosny, przez wielu z nas – ulubionej pory roku.

W tym roku zaproponowane zostaną dwie trasy – jedna o długości dziesięciu, druga – piętnastu kilometrów.

Dlaczego warto wybrać się na rajd?

Rajd, organizowany w pierwszym tygodniu kwietnia (w sobotę), może się stać świetną okazją do przywitania wiosny, w sympatycznym towarzystwie.

Jeśli obawiamy się, że po długich zimowych tygodniach nie będziemy dysponowali jeszcze dostatecznie dobrą kondycją, żeby wybrać się w trasę – warto przypomnieć, że nie ma lepszego sposobu na wejście w sezon pieszych wędrówek, jak marsz w towarzystwie osób, które podzielają nasze zamiłowanie do takiego właśnie spędzania wolnego czasu, a to zawsze dodaje sił i motywacji.

Trasy nie są szczególnie wymagające i każdy, kto nie ma większych problemów ze zdrowiem, może je przejść, z dużą korzyścią dla swojego samopoczucia.

Takie są też główne cele rajdu – to m.in. promowanie aktywności fizycznej i zdrowej rekreacji – dzieci, młodzieży, ludzi w sile wieku i seniorów. Nie bez znaczenia jest również dbanie o bliski kontakt ludzi z przyrodą, co jest zawsze zbawienne dla naszych organizmów, a młodsze pokolenie uczy też odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Imprezy organizowane przez takie stowarzyszenia jak PTTK czy PTSM, mają również na celu upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa, jako doskonałej alternatywy dla coraz powszechniejszego siedzącego stylu życia i przeżywania go w ograniczony sposób, czyli tylko wirtualnie.