Wielkanocny klimat w Lubaniu

Święta Wielkanocne już za pasem. W przyszłym tygodniu zapewne zdecydowana większość z nas postara się na chwilę przerwy od nie najłatwiejszej codzienności, aby móc przygotować się do jednych z najważniejszych dni w roku i obdarować swoich bliskich – po pierwsze wspólnie spędzonym czasem, po drugie – wyjątkowym wielkanocnym i wiosennym klimatem.

Po długich tygodniach jesieni i zimy, po trudnych dwóch latach, które nie pozwalały nam przeżywać świątecznych dni tak, jak byśmy tego chcieli i zgodnie z najpiękniejszymi polskimi tradycjami – możemy, choć niestety w cieniu wojny na Ukrainie, znów spotkać się w rodzinnym gronie i tylko na własnych warunkach.

W wielkanocną atmosferę wprowadzą nas różne wydarzenia, zarówno religijne, takie jak Triduum Paschalne, jak i te, związane z towarzyszącymi Wielkanocy zwyczajami, dekoracjami i przysmakami, bez których nie wyobrażamy sobie dobrze spędzonych świąt.

Taką tradycją w wielu polskich miastach i wsiach są Jarmarki Wielkanocne. Mieszkańcy Lubania i okolic będą mogli uczestniczyć w jarmarku już 13 kwietnia, czyli w Wielką Środę. Stoiska z wielkanocnymi różnościami zagoszczą na głównym placu miasta – lubańskim rynku.

Przysmaki i dekoracje

Nie jesteś jeszcze przygotowany do zbliżających się wielkimi krokami świąt? Nic straconego. Wystarcz, że znajdziesz chwilę wolnego czasu w środę i przyjdziesz na Rynek w Lubaniu. W ofercie tradycyjnego Jarmarku Wielkanocnego nie zabraknie niczego, co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole, ale to nie wszystko.

Wystawcy będą prezentować tradycyjne i uwielbiane przez wszystkich wielkanocne przysmaki – stoły będą uginać się od bab, mazurków i wielu innych świątecznych pyszności.

Można też będzie nabyć piękne wielkanocne dekoracje, również te, które cenione są najbardziej, czyli wykonane własnoręcznie. Rękodzieło artystyczne nie bez powodu jest cenione w dzisiejszych czasach.

O ile dwa, trzy pokolenia temu sami wykonywaliśmy tradycyjne świąteczne dekoracje, pośród których prym wiodły pisanki, czy palmy, kurczaczki i baranki, o tyle dziś nie jest to już tak oczywiste – stąd tak duże zainteresowanie produktami, które nie są efektem masowej produkcji przemysłowej.

Jarmark Wielkanocny w Lubaniu będzie otwarty przez kilka godzin – od 11.00 do 18.00. Świąteczne zakupy będziemy mogli zrobić przy akompaniamencie muzyki ludowej. Na scenie, która również pojawi się na Rynku, zaprezentują się zespoły regionalne. Odbędą się także warsztaty dekoracji ciast i ciasteczek.