Problemy z odpadami?

Przepisy dotyczące segregowania odpadów w ostatnich latach znacząco się zmieniły i musimy się stosować do coraz większej i bardziej szczegółowej liczby wytycznych. Jest to spowodowane koniecznością efektywniejszego gospodarowania odpadami, tak aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływały one negatywnie na środowisko naturalne.

Niezależnie od większych pojemników na odpady, które są zlokalizowane są na osiedlach mieszkaniowych, w każdym mieście funkcjonują również kosze na mniejsze odpady, dzięki którym drobne śmieci nie trafiają w miejsca, w których z pewnością nie powinno ich być, czyli np. na chodniki, czy skwery.

Od nich w dużej mierze zależy efektywne zachowywanie czystości w każdym mieście, dlatego bardzo istotne jest ich właściwe zlokalizowanie, np. przy często uczęszczanych ulicach, instytucjach itp.

Tak też jest w Lubaniu, jednak niedawno w mieście, szczególnie w centrum, mieszkańcom dał się we znaki pewien problem – okazało się, że miejskie kosze uliczne nader szybko się zapełniają i z jakichś powodów odpowiednie służby nie nadążają z opróżnianiem ich. Dzięki reakcji mieszkańców i monitoringowi miejskiemu udało się po raz kolejny zidentyfikować „problem”.

Podrzucanie śmieci ukarane mandatem

Za nagłym zapełnianiem się koszy ulicznych w Lubaniu, jak można się było spodziewać, stoi czyjeś nieodpowiedzialne zachowanie.

Problemem było nie tylko szybkie zapełnianie koszy, ale również materiał, który się w nich znajdował, a były to odpady budowlane, które na pewno nie powinny się znaleźć w koszach ani w pojemnikach ogólnych.

Zachowanie osoby, która nie zwracając uwagi na obowiązujące przepisy, pozbywała się w sposób niedozwolony takich właśnie, szczególnych odpadów, zostało namierzone, w dużej mierze dzięki kamerom monitoringu miejskiego oraz funkcjonariuszy lubańskiej Straży Miejskiej.

Sprawcą okazał się mieszkaniec powiatu lubańskiego, który za swoje bezprawne działania został ukarany mandatem w wysokości pięciuset złotych.

Co ciekawe, nie było to pierwsze w ostatnich tygodniach takie działanie, w marcu w innej dzielnicy Lubania zatrzymano mieszkańca sąsiedniego powiatu, który niezgodnie z prawem korzystał z ogólnych pojemników miejskich.

Został namierzony przez kamery monitoringu i zidentyfikowany przez Straż Miejską. Chęć zaoszczędzenia pieniędzy poprzez pozbycie się swoich odpadów na koszt mieszkańców Lubania zakończyła się również mandatem karnym w wysokości pięciuset złotych.