Więcej zieleni w mieście

Im więcej terenów zielonych w mieście – tym jest ono piękniejsze, a powietrze, którym na co dzień oddychają mieszkańcy – coraz lepsze. Jednym słowem – zieleń to same korzyści dla wszystkich, dlatego w wielu miastach, nie wyłączając Lubania, w ostatnich latach realizuje się wiele projektów, które mają na celu zwiększenie areału takich terenów.

Obecnie „wykorzystuje” się niemal każdą wolną przestrzeń, która może być odpowiednia dla roślin do tego, żeby mogły się tam znaleźć. Jeszcze nie tak dawno temu nie było to takie oczywiste. Wciąż w wielu miastach, zarówno największych, jak i w całkiem niewielkich – przykrym zjawiskiem jest tzw. „betonoza”.

Główne place miast, które nawet za czasów PRL były „zagospodarowane” zielenią, w pierwszym dwudziestoleciu XXI w. zmieniły swoje oblicze z być może bardziej zaniedbanego, jednak tym razem – w szare i betonowe.

Mogło się wydawać, że wybrukowanie dużych przestrzeni w centrach miast będzie dobrym pomysłem, głównie ze względów ekonomicznych (utrzymanie takiego placu jest prostsze, wymaga mniej pracy i środków), jednak zdążyliśmy się już przekonać, że było to działanie krótkowzroczne.

„Zabetonowane” place szybko się nagrzewają, nie chłoną też wody z opadów atmosferycznych, nie są również przyjazne dla mieszkańców. Czas więc ten stan zmienić, także ze względów ekologicznych.

Nowe nasadzenia

Lubań nie doznał takich szkód związanych z „betonozą”, jak wiele innych polskich miast, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i tutaj znalazło się więcej zielonych miejsc, które będą cieszyły nie tylko oczy mieszkańców miasta i turystów, ale również… płuca. Więcej zieleni – to czystsze powietrze.

Nasadzenia nowych roślin rozpoczęto w Lubaniu już w kwietniu br. Pracami tymi zajmuje się miejscowy Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych.

Od tego czasu w mieście pojawiają się kolejne krzewy i młode drzewka. Mieszkańcy na pewno zauważyli je m.in. w parku na Kamiennej Górze, czy na skwerze przy ul. Różanej.

Istniejące już miejsca zielone zostały ponadto uzupełnione o nowe rośliny. W Lubaniu przybyło od kwietnia już kilkanaście nowych gatunków roślin ozdobnych, w tym cennych drzew, takich jak sosna, brzoza czy wiśnia i platan.

Miejska zieleń to nie tylko drzewa i krzewy. Już niedługo na skwerach i w parkach pojawią się także piękne, kolorowe kwiaty. Wiosna i lato w Lubaniu z pewnością ucieszą wszystkich wielbicieli flory, również tej w „wydaniu” miejskim.