Męczenniczki zostaną beatyfikowane

Już niedługo Dolny Śląsk będzie świętował przyjęcie w grono błogosławionych Kościoła katolickiego sióstr elżbietanek – męczenniczek z okresu II wojny światowej. Jedną z beatyfikowanych będzie siostra Maria Sabina Anna Thienel, która została pochowana na cmentarzu w Lubaniu, dlatego mieszkańcy miasta są szczególnie związani z nią i jej kultem.

W przeddzień beatyfikacji, która będzie miała miejsce we Wrocławiu, odbędzie się specjalna uroczystość upamiętniająca siostrę Thienel – w Lubaniu.

Decyzję o beatyfikacji sióstr – męczennic podjął papież Franciszek w ubiegłym roku. Dwanaście miesięcy po podpisaniu przez niego dekretu w tej sprawie, odbędzie się beatyfikacja.

Dekret dotyczy męczeństwa siostry M. Paschalis Jahn i dziewięciu innych sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Są one „reprezentantkami” stu zakonnic, które zostały zamordowane pod koniec II wojny światowej, w 1945 roku – z rąk żołnierzy Armii Czerwonej. Nigdy się nie poddały, do końca pozostały wierne swoim zasadom, nie opuściły też swoich podopiecznych.

Uroczysta beatyfikacja we Wrocławiu

Uroczystości beatyfikacyjne dolnośląskich elżbietanek odbędą się 11 czerwca 2022 roku we wrocławskiej Archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela. Mszę beatyfikacyjną poprowadzi Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro.

Będzie to ważne wydarzenie również dla wiernych z Lubania. Na ołtarze wyniesiona zostanie siostra Maria Sabina Anna Thienel, której życie przez kilka miesięcy związane było z Lubaniem, do którego przybyła w 1944 roku. W tutejszym klasztorze sprawowała opiekę nad potrzebującymi i mimo nadciągającego niebezpieczeństwa zdecydowała się pozostać z nimi do końca.

Siostrze udało się zakończyć życie w czystości. Została zamordowana przez sowieckiego żołnierza strzałem wprost w serce. Pochowano ją na lubańskim cmentarzu.

W dniu 10 czerwca br. w Lubaniu odbędzie się czuwanie modlitewne w kościele parafialnym na Osiedlu Piastów. Na to szczególne spotkanie zaprasza Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej, która poprowadzi modlitwy.

Więcej informacji z życia Kościoła katolickiego znajdziesz w portalu Kardynal.pl.