33. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny – Bukowińskie Spotkania

Już 18 sierpnia 2022 r. Lubań zaprasza wszystkich miłośników kultury ludowej, w tym szczególnie muzyki i tańca, na Bukowińskie Spotkania – Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Będzie to już trzydziesta trzecia edycja tego wyjątkowego wydarzenia artystycznego, które dorobiło się już dużej renomy i grona wiernej publiczności.

W tym roku zaprezentują się zespoły z Polski, z Rumunii i z Ukrainy, które podzielą się z widownią bogatym wachlarzem utworów i choreografii ze swoich regionów.

Koncert inaugurujący festiwal odbędzie się 18 sierpnia na lubańskim Rynku. Początek wydarzenia o godzinie 19.00.

Tego dnia będzie miała miejsce uroczysta prezentacja uczestników festiwalu. Zaprezentują się zespoły z Polski: Echo Bukowiny (reprezentujący miasto-gospodarza, Lubań), zespoły z Rumunii: Obcina Stânişoarei – Mălini, węgierski zespół Dor – Moara, Hajdina – Luduş i zespoły z Ukrainy: Czerniwczanka – Czerniowce i Rodyna – Rewno.

Kolejny dzień festiwalu

19 sierpnia 2022 r., w piątek, rozpocznie się muzyczne święto europejskiej kultury ludowej. Warto znaleźć się w centrum miasta wczesnym popołudniem – ok. godz. 15.30. Dlaczego?

O tej porze zabytkowymi ulicami Lubania przejdzie barwny i rozśpiewany korowód zespołów, które w kolejnych godzinach zadbają o jak najlepszy nastrój widowni, zgromadzonej wokół sceny zlokalizowanej na Rynku.

Pół godziny później odbędzie się kolejna prezentacja zespołów. Do reprezentowanych poprzedniego dnia dołączą: Jodełki z Żagania, Podgrodzianki z Raciborowic Górnych, Strzegomianki, Poliny Dwie z Lubania, Watra z Brzeźnicy, Dunawiec ze Zbylutowa oraz Jutrzenka, reprezentująca Bolesławiec.

Na to wyjątkowe wydarzenie kulturalne w Lubaniu zapraszają: Miasto Lubań, Regionalne Centrum Kultury-Fabryka Emocji w Pile i Miejski Dom Kultury w Lubaniu.

Lubański festiwal jest jednym z kilku międzynarodowych spotkań folklorystycznych odbywających się tego lata w Polsce. Kilka dni wcześniej w Nowej Rudzie będzie gościł Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Lato szlakiem folkowych imprez? To na pewno doskonały sposób na udane wakacje!