Święto literatury i podróży w Lubaniu

Już dziś rozpoczęła się druga edycja cieszącego się dużą popularnością Lubańskiego Festiwalu Literackiego. W tym roku spotkania z literaturą zaplanowano na dni 21 – 23 września.  Tematem przewodnim wydarzenia będzie oczywiście literatura, ale nie tylko – równoprawnym „gościem” będzie również podróż, w różnych jej wymiarach.

Jesień wydaje się idealną porą na takie spotkania. W całej Polsce odbywa się wiele tego rodzaju imprez, które są swego rodzaju powrotem do tego czasu w ciągu roku, kiedy częściej i więcej podróżujemy, są one również inspiracją do kolejnych podróży.

Nie ma lepszego sposobu na wzbudzenie w sobie chęci do stworzenia planu podróży na przyszłość jak spotkanie z podróżnikami i z książkami przez nich pisanymi. Formuła lubańskiego festiwalu łączy w sobie te właśnie dwie „rzeczywistości”, szczególnie atrakcyjne dla tych osób, które nie zaliczają się do grona domatorów i kończąc jedną podróż, a nawet krótką wycieczkę, już tęsknią do tego, żeby poznać swój nowy kawałek świata.

„Z książką w podróży i o podróży”

Mottem, które będzie przyświecało  tegorocznej edycji literackiego święta w Lubaniu jest hasło „Z książką w podróży i o podróży”, które doskonale podsumowuje cel, jaki przyświecał organizatorom trzydniowej imprezy, adresowanej do aktywnych mieszkańców miasta, którzy nie stronią ani od dobrej literatury, ani od turystyki.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli spotkać się z Krzysztofem Nowakowskim, słynącym z wyjątkowych podróży – psim zaprzęgiem, fotografikiem i pisarzem.

Kolejnym gościem festiwalu będzie Jürgen GH Hoppmann, autor „Astrologa – całkowicie nieprawdziwej historii”, której akcja rozgrywa się m.in. w rejonie Górnych Łużyc. To jedna z obowiązkowych pozycji na liście książek skierowanych do osób o zacięciu podróżniczym, niestroniących też od dreszczyku emocji – książkę można znaleźć w bibliotekach i księgarniach w dziale z thrillerami.

Kolejnym gościem, dla którego warto odwiedzić festiwal jest znany bloger i przewodnik po Sudetach – Uparty Raubritter.

Spotkamy się także z przewodnikiem po ciekawych miejscach na Ukrainie, Borysem Tynką oraz Emilem Mendykiem i Piotrem Gryszelem – autorami „Kuchni Ducha Gór”, w której w niezwykły sposób prezentują tradycje kulinarne Karkonoszy.

Nie wyobrażasz sobie jesiennych wieczorów bez książki? Sprawdź czytelnicze ciekawostki na TopKsiążki.pl.