Baza OSS SG już działa

W Lubaniu otworzono nowoczesną bazę szkoleniową Ośrodka Specjalistycznego Straży Granicznej. Jest to jednocześnie najnowszy i najnowocześniejszy ośrodek tego typu w Europie. Realizacja tej ważnej również dla miasta inwestycji trwała od trzech lat.

Szybszemu sfinalizowaniu inwestycji przeszkodziły problemy związane z pandemią i następującymi po niej reperkusjami organizacyjnymi i gospodarczymi.

Baza jednak została właśnie oddana do użytku i jest to bardzo dobra wiadomość, z uwagi na spodziewane pogorszenie sytuacji na granicach Unii Europejskiej i zapowiadany kryzys uchodźczy, którego następna fala może nastąpić już tej zimy. Sytuacja na świecie i w najbliższym sąsiedztwie Polski staje się coraz mniej stabilna, dlatego istnienie takich ośrodków w kraju jest ważne.

W bazie będą się szkolić zarówno polskie, jak i zagraniczne służby biorące udział w akcjach organizowanych przez Agencję Frontex, broniącą granic UE.

Zwiększenie efektywności operacji powrotowych

Lubańska baza jest jedną z wielu działających w krajach UE, których celem jest praktyczne szkolenie służb realizujących tzw. operacje powrotowe. Dotyczą one nielegalnych migrantów, którzy nie wypełnili warunków koniecznych do pozostania na terenie Wspólnoty.

Takie osoby są przewożone specjalnymi samolotami do krajów, z których przybyli na teren UE. W związku ze zwiększającą się skalą problemów tego rodzaju, konieczne jest zwiększenie efektywności pracy służb.

W bazie znajdującej się w Lubaniu jednym z głównych elementów jest hangar z symulatorem samolotu. W ramach prac nad bazą, wyremontowano i zmodernizowano również budynek szkoleniowy.

Pierwsze szkolenia zagranicznych służb odbędą się już w najbliższych tygodniach.