Dobra sytuacja w lubańskim PEC-u

Lubań, w porównaniu z innymi polskimi miastami, znajduje się w dobrej sytuacji, jeśli chodzi o zbliżający się, a właściwie – już trwający – sezon grzewczy. Nie wszyscy Polacy, którzy do tej pory korzystali z miejskich sieci ciepłowniczych mogą z takim spokojem oczekiwać na coraz niższe temperatury.

Na szczęście dzięki prowadzonej do tej pory polityce zarządzania infrastrukturą cieplną oraz materiałem ciepłowniczym, którym w przypadku Lubania jest nie tylko węgiel, ale również w dość dużym stopniu biomasa oraz gaz – możliwe będzie świadczenie usług na takim samym poziomie jak w ubiegłym sezonie grzewczym.

Według przedstawicieli lubańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej do końca 2022 roku nie będzie też żadnych podwyżek, które spędzają sen z powiek wielu mieszkańcom innych miast.

Lubańskie przedsiębiorstwo posiada spore zapasy węgla i biomasy, dzięki czemu ma materiał na co najmniej kilka następnych miesięcy. Zaplanowano również dostawy kolejnych ton węgla.

Podwyżki nie będą duże

Druga część sezonu grzewczego, rozpoczynająca się w nowym roku i kontynuowana przez kilka następnych miesięcy, również nie zapowiada się w Lubaniu dramatycznie.

Co prawda zapowiedziano konieczność wprowadzenia podwyżek, w związku z zakupem nowych zapasów węgla, który obecnie jest droższy, jednak również nie będą to podwyżki znaczące i na poziomie niższym niż maksymalne, wprowadzone w Polsce.

Obecna dobra sytuacja grzewcza w mieście wynika z tego, że miejscowy PEC dysponuje dużymi zapasami surowca, który został nabyty jeszcze po „starych” cenach, w związku z tym jego zapewnienie nie wiązało się z wyższymi kosztami.

Jest jeszcze drugi powód – zrealizowane z powodzeniem inwestycje o charakterze infrastrukturalnym. Lubańskie przedsiębiorstwo dysponuje dzięki temu nowoczesnymi technologiami, które pozwalają np. w coraz większym stopniu pozyskiwać ciepło z biomasy.

Mieszkańcy Lubania mogą być z pewnością zadowoleni z tego, że nie muszą słuchać „dziwnych” rad związanych z kryzysem energetycznym, którymi raczą społeczeństwa politycy w wielu krajach…