Zadbaj o swoje zdrowie – zbadaj się!

W ostatnich latach coraz częściej organizowane są specjalne akcje medyczne, które mają na celu upowszechnienie kluczowych badań, mogących zdecydować o naszym życiu i zdrowiu. Do takich badań należy m.in. mammografia, która jest jednym z najlepszych sposobów na bardzo wczesne wykrycie zmian o podłożu nowotworowym.

Dzięki mammografii możliwe jest zidentyfikowanie zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety na bardzo wczesnym etapie, kiedy zmiany nie są jeszcze widoczne w żaden inny sposób – np. nie manifestują się one jeszcze tak wyraźnie, że mogłyby być znalezione w trakcie samobadania piersi czy podczas badania lekarskiego.

W Lubaniu, podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce, również organizowane są tego typu akcje. Na najbliższą zaproszone są kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia mieszkające w mieście.

Badania przeprowadzone zostanie już 10 listopada 2022 r. Wcześniej należy się na nie zapisać. Można tego dokonać dzwoniąc na nr: 68 41 41 411.

Kto może się zgłosić na badania

Bezpłatne badanie mammograficzne będą mogły wykonać kobiety, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia (od 1972 r.).

Warto jednocześnie przypomnieć, że są one objęte Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi (a często nie wiedzą o tym i nie poddają się mammografii).

10 listopada br. w Lubaniu, w jednym z najpopularniejszych miejsc, przy Wieży Brackiej stanie mammobus, w którym wykonywane będą badania.

Przed przystąpieniem do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak pamiętać o tym, żeby wcześniej nie stosować pewnych kosmetyków, szczególnie dezodorantów, czy też kremów, balsamów, w okolicach, które będą badane.

Badanie jest nieinwazyjne. Trwa krótką chwilę, a dzięki niemu można uratować życie i zdrowie, dlatego warto je zrobić, szczególnie, jeśli do tej pory nie robiło się go jeszcze nigdy albo przystąpiło się do niego kilka lat temu.