Po długiej, 27-letniej przerwie, miejscowości Świeradów-Zdrój i Mirsk powracają do sieci kolejowej kraju. Jest to efekt działań Dolnośląskiego Samorządu Województwa, który w ramach swojego programu przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu postanowił odnowić i ponownie oddać do użytku tę linię kolejową.

Celem uroczystości związanej z otwarciem linii jak również inauguracyjnego kursu pociągu należącego do Kolei Dolnośląskich, był udział ważnych osobistości, w tym Marszałka Cezarego Przybylskiego, Tymoteusza Myrdę – członka zarządu województwa, Wojciecha Zdanowskiego – Wiceprezesa Kolei Dolnośląskich oraz radnych Sejmiku Województwa i lokalnych samorządowców.

Ten dzień jest istotny dla historii Dolnego Śląska. Jak wspomina Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego: „W 2018 roku złożyliśmy obietnicę mieszkańcom regionu o intensywnym rozwoju infrastruktury kolejowej i jesteśmy zadowoleni, że udało nam się dotrzymać słowa. Pociągi wróciły na trasy do takich miejscowości jak Bielawa, Lubin, Jedlina-Zdrój czy Chocianów. Teraz mamy również przyjemność oznajmić, że Świeradów-Zdrój znów pojawia się na kolejowej mapie Polski. To ważny moment dla nas wszystkich, ponieważ oznacza to, że teraz każdy podróżnik, niezależnie skąd wyruszył, będzie mógł dotrzeć do pięknych Gór Izerskich za pomocą pociągu”.