Tik-Tok w społecznej akcji

Tik-Tok to jeden z bardziej lubianych przez młodych ludzi serwisów internetowych, za pomocą którego można publikować krótkie, kilkudziesięciosekundowe filmiki. Zazwyczaj nie dotyczą one treści szczególnie istotnych ze społecznego punktu widzenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby tak się stało.

Z tego założenia wyszła Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, która zaprosiła młodych ludzi, częstych bywalców Tik-Toka, do udziału w ważnej akcji, której adresatami są starsi ludzie. W grudniu zorganizowano konkurs w ramach szerszej akcji społecznej „Pogranicze bezpieczne dla seniorów”.

Celem przedsięwzięcia jest zwiększanie świadomości społeczeństwa, w tym młodych ludzi, w zakresie zagrożeń, które „czyhają” na seniorów – nie zawsze świadomych tego, jakimi technikami posługują się współcześni złodzieje.

Coraz częściej seniorzy padają ofiarą tzw. oszustw „na wnuczka”, „na bank”, czy też „na policjanta”. Niestety, mimo wielu akcji społecznych uczulających na ten problem, nadal wiele osób daje się na te metody nabierać, przez co traci nawet oszczędności całego życia.

Dlatego konieczne jest uwrażliwienie młodszych osób na to, by zwracały uwagę na tego typu zagrożenia.

W ramach konkursu uczestnicy mieli nagrać typowy filmik na Tik-Toka, na ściśle określony temat – czyli wspieranie prawidłowych reakcji seniorów na działania przestępców.

Uczniowie SP nr 4 – wyróżnieni w konkursie

Konkurs odbywał się na terenie przygranicznych powiatów województwa dolnośląskiego, w tym powiatu lubańskiego i był akcją prowadzoną w ramach projektu „Pogranicze bezpieczne dla seniorów”.

Kluczowym celem programu i samego konkursu jest uświadamianie różnym grupom społecznym zagrożeń powodowanych przez przestępcze działania wobec osób starszych.

Statystyki pokazują, że wiedza ta wciąż jest niezbędna. W całym kraju ofiarą przestępczych procederów padają głównie seniorzy, którzy nie zauważają zagrożenia „płynącego” z pozornie profesjonalnie przebiegającej rozmowy z rzekomym policjantem, pracownikiem banku czy znajomym krewnego.

Starsi ludzie często bezkrytycznie podchodzą do „komunikatów” telefonicznych, co kończy się np. wybraniem pieniędzy z banku i oddaniem ich w ręce przestępcy, udającego funkcjonariusza, czy znajomego wnuczka. Często również padają ofiarą złodziei we własnych domach. Wystarczy chwila nieuwagi, by podający się np. za hydraulików złodzieje zorientowali się, gdzie senior przechowuje kosztowności i oszczędności…

Do spektakularnych oszustw metodą „na policjanta” doszło już w styczniu 2022 r. Jak informuje portal Uwaga.pl – aż 180 tys. zł straciła w wyniku działań oszustów seniorka z Siemianowic Śląskich!