„Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu”

Kamienna Góra to miejsce, którego żadnemu mieszkańcowi Lubania i okolic nie trzeba przedstawiać. Znajduje ono również poczesne miejsce we wszystkich wydawnictwach i informacjach encyklopedycznych dotyczących miasta. Czy jednak wszystkie tajemnice góry zostały już odkryte, a jej bogata historia znana jest mieszkańcom regionu?

Okazuje się, że nie jest tak do końca, ale wiedza ta może się znacząco pogłębić po zapoznaniu się z lekturą najnowszej książki wydanej z udziałem środków Miasta Lubania i Starostwa Powiatowego, noszącej tytuł „Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu”, autorstwa Tomasza Bernackiego i Agnieszki Wierzbickiej. Książkę wydano w marcu 2022 r. staraniem Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Autorzy od lat pasjonują się bogatą historią Lubania – w związku z tym w ich badaniach nie mogło zabraknąć miejsca tak ważnego, jak Kamienna Góra, niegdyś nazywana „zielonym szmaragdem Pogórza Izerskiego”. Już w XIX w. zrealizowano wiele inwestycji, które pozwoliły temu szczególnemu miejscu nadać odpowiedni wymiar rekreacyjny i turystyczny.

Dziś nadchodzi czas, żeby Kamiennej Górze, miejscu pod wieloma względami niezwykłemu i bogatemu, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i krajobrazowym, przywrócić taką właśnie funkcję. Publikacja jest jedną z pierwszych tak istotnych inicjatyw, która ożywieniu Kamiennej Góry ma służyć.

Kompleksowa i pasjonująca monografia miejsca

Dzięki zaangażowaniu i prawdziwej pasji obojga autorów, mieszkańcy Lubania, nawet ci, którzy interesują się historią miasta, mogą odkryć wiele interesujących, żeby nie powiedzieć, legendarnych wątków związanych z bohaterką książki.

W tym szczególnym miejscu na mapie Lubania, jakim jest Kamienna Góra, skupiają się i odbijają niczym w soczewce losy i historia miasta oraz kolejnych pokoleń jego mieszkańców.

Początkowo książka miała liczyć  sto kilkadziesiąt stron, jednak w miarę postępowania kolejnych badań i możliwości korzystania z wielu źródeł historycznych, autorom udało się przedstawić o wiele więcej pasjonujących wątków, których nie chcieli „odbierać” czytelnikom zainteresowanych historią regionu.

Trudno się zatem dziwić, że ostatecznie książka liczy aż czterysta stron.

Jednym z ciekawszych wątków poruszonych w publikacji są podziemia, wydrążone w najsłynniejszej lubańskiej górze. Od lat krążyły opowieści o ich istnieniu i rzeczywiście, autorom udało się znaleźć plan podziemi, które ukrywa Kamienna Góra.

Ciekawie przedstawiono również świat przyrody, a konkretnie – fauny żyjącej w „mikroklimacie” wyjątkowego wzniesienia, a to tylko niektóre z wielu wątków, które przyciągną zarówno uwagę miłośników historii, kultury, geologii, jak i przyrody.

Książka jest bogato ilustrowana – publikacja z pewnością będzie jedną z najważniejszych w lokalnych bibliotekach – instytucjonalnych i prywatnych.